Posted on Napsat komentář

Jak vybrat kardigan

dámský kardigan

Jak vybrat kardigan

Móda ležérních otevřených svetrů, pro které se vžil název kardigany, je v dnešní době stále aktuálnější. Kdo by také nechtěl stylový a hřejivý doplněk, který při oblékání nepoškodí ani ten sebesložitější účes a po příchodu domů ho stačí jen pověsit na ramínko? Při prohlídce sortimentu ve specializovaných obchodech se ale už otázka jak vybrat kardigan nezná tak jednoduchá. Poradíme vám, čím se řídit, aby váš nový kardigan nejenom dobře vypadal, ale také perfektně seděl.

 

Špatně zvolený typ kardiganu totiž může zvýraznit přesně ty tvary postavy, u kterých to zrovna nepotřebujeme a naše přednosti naopak zasunout zcela do pozadí. A přesně tomu se potřebujeme vyhnout.

 

Jak vybrat kardigan podle postavy

Správně vybraný kardigan by měl vždy lichotit tvaru postavy. Zvláště dlouhé a plandavé typy mohou na některých postavách působit příliš objemně.

 

Rovný střih kardiganu se hodí především pro ženy a dívky s plochou postavou, u kterých je rozdíl mezi obvodem pasu, břicha a prsou co nejmenší. Naopak ženám s výraznými tvary (ať už v oblasti pasu nebo poprsí) více prospějí propracovanější a nápaditější střihy.

 

Dlouhé kardigany se hodí především pro ženy a muže pyšnící se větší délkou nohou. Pokud patříte spíše do té druhé skupiny, zalovte spíše v kratších kardiganových vodách.

 

Nejvariabilnější kardigany vhodné pro všechny typy postav jsou lehké a splývavé kardigany z ušlechtilých materiálů, které se dokonale přizpůsobí postavě a lze je v pase vytvarovat použitím pásku nebo jiného textilního doplňku. Máte-li doma z minulé módní vlny arzenál různě širokých pásků, přestane být pro vás otázka jak vybrat kardigan problémem.

 

Máte-li spíše menší a štíhlou postavu, určitě nesahejte po příliš velkých a objemných kardiganech často označovaných jako oversized. Ženám s touto postavou otázku jak vybrat kardigan velmi ulehčí značka Dorothy Perkins Petite, která vyrábí převážně modely potřebného střihu.

 

Ženy s velkým poprsím by se měly zcela jistě vyhnout kardiganům se zapínáním až ke krku nebo modelům, které mají v exponované oblasti složitý střih nebo velké množství ozdob. Hledejte spíše čisté a jednoduché linie a zdobení přesunuté na ramena nebo do oblasti břicha či boků.

 

jak vybrat kardigan

 

Jak vybrat kardigan podle materiálu

 

Materiál je při výběru kardiganu rovněž důležitý. Právě on určí, jestli půjde o model vhodný do práce, do společnosti nebo jen na nošení doma. Zcela stranou ponecháme drahé kašmírové kardigany, které si může dovolit málokdo, a které jsou určené pouze pro zvláštní příležitosti.

 

Dobré postřehy jak vybrat kardigan oceníme spíš při běžném nákupu, při kterém se s kašmírem téměř jistě nepotkáme.

 

Vlněné kardigany nebo kardigany s příměsí vlny patří k nejběžnějším typům, se kterými se můžeme setkat. Tradici čerpají z dob klasických vlněných svetrů, kterým přidávají nápadité módní prvky. Můžeme se tak setkat například s kardigany s kapucí nebo s rozevlátými asymetrickými kousky. Pravá vlna má schopnost velmi dobře zadržovat teplo a zároveň je velmi příjemná na omak. Rozhodně se nemusíte obávat strašáka v podobě kousajících babiččiných svetrů z umělé vlny. Ta se dnes již naštěstí prakticky nepoužívá.

 

Váháte-li, jak vybrat kardigany určené přímo na tělo, zaměřte se na bavlněné kardigany, které se uplatní i jako druhá vrstva na košili nebo tričku. Své využití najdou po celý rok – v létě dokáží chladit, v zimě zase hřát. Čistě bavlněné kardigany jsou ale spíše raritou, protože u nich snadno dochází k deformaci tvaru a tzv. vytahávání, což bychom u takto módního kousku viděli jistě neradi.

 

Syntetické kardigany patří obvykle mezi poměrně levné modely, které se snadno udržují a dobře drží tvar. Vlastnosti materiálu jsou obvykle podobné bavlně nebo vlně, ale jejich tepelné vlastnosti někdy nedosahují našich očekávání.

 

V návodu jak vybrat kardigan určitě nesmíme zapomenout na kardigany vytvořené kombinací různých materiálů. Takovéto kardigany se mohou pochlubit dobrým poměrem ceny a kvality, protože díky spojení několika různých materiálů se jejich pozitivní vlastnosti násobí a navíc většinou vypadají opravdu dobře.

 

Jak vybrat kardigan podle barvy

 

Pravidlo výběru barev je u svetrů a kardiganů velmi jednoduché. Kupujete-li je čistě pro pracovní využití, volte spíše tmavší barvy, které evokují sebevědomí a fakt, že si dokážete vážit sebe sama.

 

Světlé barvy se naopak hodí pro neformální situace. Dávají totiž svému nositeli nádech ležérnosti a bezstarostnosti, což je při trávení volného času s přáteli bezpochyby výhoda.

 

S modely s výraznými vzory a tvary se většinou v návodech na téma jak vybrat kardigany příliš nepočítá. Jejich nákup totiž bývá obvykle citová záležitost. Pestré a vzorované kardigany většinou patří do kategorie MUST HAVE. Zamilujete se do nich zkrátka na první pohled a příliš neřešíte, jestli se vám hodí do šatníku. Kombinovat tento typ kardiganu naštěstí není žádná věda. Postačí vlastnit jednobarevný top a vršek ve vzájemně sladěných barvách nebo odstínech a můžete směle vyrazit do ulic.

 

Čas od času se takovýto kardigan může objevit i na různých společenských akcích a událostech, na kterých máte v plánu trochu šokovat a ukázat se tak z trochu jiné stránky. Nedělejte to ale příliš často, jinak začnou vaše outfity působit prvoplánově a lacině.

 

Umění jak vybrat kardigan je tak trochu alchymie. Ale své zkušenosti bohatě zúročíte. Jakmile totiž narazíte na dobře padnoucí kardigan od jedné značky, můžete s směle vrhnout na další nákupy. Každá značka kardiganů např. Kardigany Vero Moda má totiž svůj specifický styl a směr, takže je velmi pravděpodobné, že vám budou skvěle slušet i ostatní modely, zohledníte-li při jejich výběru tvar své postavy a požadovaný materiál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *